Mis on PD ja kas ma saan seda ise mõõta?

Silmavahe ehk PD on väärtus, mis tähistab pupillidevahelist kaugust millimeetrites. PD-number võib olla toodud eraldi parema ja vasaku silma kohta (kaks PD-numbrit retseptil) või silmavahe kokku (üks PD-number retseptil) Soovituslik on lasta silmavahe mõõta optikakaupluses ning üldjuhul tehakse seda retsepti väljastamisel. PD on vajalik prilliläätsede tsentri määramiseks, mis tähistab kõige teravama nägemise punkti.

Kui retseptilt on silmavahe puudu, siis kodus on võimalik PDd mõõta joonlauaga. Soovitatav on lasta mõõta seda kaaslasel, kuid saab ka üksi peegli ees mõõta. Seista tuleks kaaslase või peegli ette, joonlaud asetada paralleelselt kulmudega nii, et joonlaua null asetseks vaskaku silma pupilli keskel. PD-mõõt on see number, mille juures asetseb joonlaual parema silma pupilli keskkoht.

Teine võimalus on asetada joonlaud laubale, samamoodi paralleelselt kulmudega, nii et joonlaua all oleks näha teie silmi. Ärge painutage joonlauda oma näo vastu ja laske kaaslasel teha pilt umbes 2meetri kauguselt. Saatke pilt koos oma nimega [email protected]