Fotokroomne ehk isetumenev prillilääts

Fotokroomsed prilliläätsed tulid esimest korda turule 1960. aastate lõpus, kuid populaarseks muutusid need 1990. aastatel. Puutudes kokku UV-kiirgusega, toimub fotokroomses prilliläätses klaasi värvust muutev keemiline reaktsioon. Fotokroomses prilliläätses paikneb miljon väikest molekuli, mille kuju muutub sõltuvalt UV-kiirguse intensiivsusest – sel põhjusel on need klaasid otsese päikesevalguse käes tumedamad kui pilvetaguse päikese ajal.

Varasemate mineraalklaasist valmistatud prilliläätsede tumedusastmed olid üpris erinevad ja märgatavad, kuid tänapäeval seda probleemi enam ei esine – värvikate on ühtlane ja üleminekud sujuvad. Oluline on teada, et fotokroomsed prilliläätsed tumenevad UV-kiirguse, mitte nähtava valguse mõjul ega tumene seega piisavalt UV-kiirguse filtrit sisaldava tuuleklaasiga autos. Leidub ka autos tumenevaid fotokroomseid prilliläätsi, kuid nende algne tumedusaste on ligi 15%, samas kui tavalised fotokroomsed klaasid on alguses täiesti läbipaistvad.

Fotokroomsed prilliläätsed on väga mugavad ja sobivad kasutamiseks igale prillikandjale. Neid on saadaval erinevatest materjalidest, näiteks plastikust, mineraalklaasist ja polükarbonaadist, ning neile saab lisada mitut tüüpi katteid, näiteks peegeldumisvastane kate, peegelkate, hüdrofoobne pind jt. Fotokroomset omadust on võimalik lisada kõikidele prilliläätsedele ja neid saab paigaldada igasse prilliraami. Maksimaalne tumedusaste on 88%, mis saavutatakse 23 °C juures. Saadaval on pruun ja hall värvitoon.

Lisateavet leiate veebilehelt http://en-us.transitions.com/en/default.aspx.