Miks lugemisprillid?

Kindlasti imestavad paljud inimesed, kes on kogu elu jooksul hästi näinud, miks neil ühtäkki lähedale vaatamine raskeks on muutunud, ja on tunne, et vaja on lugemisprille. 20-aastaselt hakkavad silmas toimuma väga aeglased füsioloogilised muutused ja silmalääts, mis aitab eri kaugustel olevaid objekte teravalt näha, kaotab aegamisi oma elastsust. 

Silmalääts asub silma sees ja pisikeste lihaste abil oma kuju muutes muutub valguse murdumine silmapõhja, kust jõuabki selge pilt ajju. Alguses ei tunnetata protsessi mõju, kuid 40. eluaastatesse jõudes tajub nii mõnigi, et „käed jäävad lühikeseks“. Kätte on jõudnud murdepunkt, kui silm ei suuda enam ise teravaks nägemiseks piisavalt silmaläätse vormida.

Presbüoopia ehk vanusest tingitud nägemise muutus ilmneb lähedale nägemise nõrgenemises pärast 40. eluaastat. Alguses võib see esineda vaid silmade väsimuse korral õhtul, hämaras valguses, või avalduda eri kaugustele nägemise teravustamise aeglustumises, näiteks vaadates kaugele ja seejärel lähedale. Sümptomiks võib olla veel silmade pingutusest tulenev peavalu.

Muutused toimuvad kõigis silmades, olenemata sellest, kas varem on kantud prille või mitte. Ka ei ole ealist nägemise nõrgenemist võimalik pidurdada silmaharjutustega või mingil muul moel. Kõige märgatavamad on silmaläätse elastsuse muutused 50-aastasena, kui prilliretsept muutub kiiremini, 60. eluaastates üldjuhul protsess pidurdub. Mida ette võtta?

Soovitatud on kontrollida silmi kord aastas. Presbüoopiat korrigeeritakse prillidega ja kontaktläätsedega. Vastavalt sellele, kus ja milleks prille vajatakse, on võimalik kasutada lugemisprille, pikendatud nägemisulatusega lugemisprille, bifokaalseid, kontoritöö või progressiivseid prille. Samuti on olemas erinevaid kontaktläätsede lahendusi: progressiivsed kontaktläätsed või monovisioon tavaliste kontaktläätsedega (üks silm korrigeeritakse kaugele vaatamiseks ja teine silm lähedale vaatamiseks). Sobiva lahenduse leidmiseks soovitame konsulteerida optometristiga.

Inimestele, kes ei ole varem prillidega kokku puutunud, võib alguses prillide kandmine tunduda võõras ja harjumatu. Kuid selge nägemine parandab tunduvalt elukvaliteeti ja peagi märkate kindlasti, et prillid on lisaks tarbeesemele ka asendamatu aksessuaar. Raamivalikus annavad nõu meie optometristid ja kliendikonsultandid.