Prilliraamide valimine

Astudes prillipoodi, leiate eest suure valiku raame. Kust alustada ja milline neist just Teile sobiks? See on paljudele keeruline otsus. Hästi valitud raamid tagavad kandmismugavuse ning nägemise kvaliteedi. Samuti mõjub kena raam aksessuaarina, mis kandjat kaunistavad. Anname vastused prillipoes tihti tekkivatele küsimustele.

Mida raamide valimisel silmas pidada?
Istuvuse seisukohalt on olulised raami õige suurus, sangade pikkus ning ninale asetumine. Liiga suur raam võib kandmisel eest ära vajuda ja liiga kitsas raam oimukohtadele suruda. Sangad peavad ulatuma sobivasti kõrva taha ning prillid mugavalt fikseerima. Need, kellel esineb allergiat erinevate metallide või teiste materjalide vastu, peaks seda kindlasti prilliraamide valikul mainima. Nikliallergikud peaksid eelistama titaanraame või plastikraame või 100% allergiavabu prilliraame. Kui esineb allergia silikooni vastu, peaksid olema prilliraamid kas plastikust või ninapadjad allergiavabad.
Prillide kuju ja värvi valikul tuleks lähtuda personaalsest stiilist ja maitsest ning kindlasti saavad siinkohal olla abiks meie klienditeenindajad ja optometristid, et valida välja just Teile sobiv prilliraam.
Raamivalikul mängib rolli ka prilliretsept ning tihti seab see ette soovitusliku raamivaliku. Näiteks progresseeruvate, bifokaalsete ja kontoritöö prilliklaaside puhul oleks parem vältida väga pisikesi prilliraame, et prilliklaaside optilised alad ilusti prilliraami ära mahuksid.

Milline raam sobib minu näoga?
Õigesti valitud prilliraam kaunistab inimest ja toob esile ilusa. Kui Te ei ole varem prille kandnud, oleks kõige õigem proovida erinevas stiilis raame, seejärel on juba kergem leida kitsamat stiili või suunda, mis Teile huvi pakub või Teie isiksusega sobib. Näiteks kandilised raamid muudavad näojooned rangemaks, ovaalsemad aga pehmemaks. Kõige tähtsam on aga julgus proovida mitmeid variante, kindlasti oskab ka meie klienditeenindaja nõu anda.

Mis vahet on meeste ja naiste prilliraamidel?
Meesteraamid on enamasti suuremad ja konkreetsema lõikega. Vormid on tihti kandilised ja raami eesmine ülaosa sirge. Naisteraamide puhul kasutatakse palju lainelisemaid, sujuvamaid jooni ning dekoratsioone ja kivikesi. Lisaks on olemas ka raamid, mis sobivad hästi nii meestele kui naistele. Sellised on tavaliselt klassikalised või sportlikumad raamid.

Millised on plastikraami ja metallraami eelised ja erinevused?
Metallraamidel on ninapadjad, mida saab parema istuvuse jaoks veidi kohendada, plastikraamidel need aga üldjuhul puuduvad ja peab hoolega jälgima, et raam ninal hästi püsiks, sest hiljem ei ole suuri muudatusi võimalik teha. Metallraami saab purunemise korral suurema tõenäosusega parandada kui plastikraami, näiteks laserkeevituse teel. Samuti on deformeerunud kvaliteetset metallraami võimalik uuesti õigesse vormi painutada.
Plastikraam on aga hea valik metalliallergikutele, kuna neil on väga vähe metalldetaile. Samuti on plastikraamide puhul võimalik kasutada rohkem värve ja saavutada trendikaid lahendusi.

Kas ma saan oma praegusesse raami panna uued prilliklaasid?
Üldjuhul on see võimalik, aga kindla vastuse saame anda siis, kui oleme konkreetset raami näinud. Raamid peavad olema õige kujuga (mitte deformeerunud), materjal heas seisus (vanad sarvestunud plastikraamid on haprad) ja metallraamidel klaasiava avamiseks toimiv kruvikoht.

Kas ma saan oma praegused prilliklaasid uude raami ümber tõsta?
Tehniliselt on see võimalik, tõstes kasutatud prilliklaasid kas sama mudeli või endisest tunduvalt väiksemasse raami.

Miks üks prilliraam maksab 30 eurot, aga teine 300 eurot?
Erinevad prilliraamide firmad kasutavad prilliraamide valmistamisel mitmesuguseid materjale ja tootmispõhimõtteid. Hind sõltub materjali kvaliteedist ja kallidusest, mudeli tootmise arvukusest, valmistamise tehnoloogiast. Samuti oleneb see sellest, kas prillid on disainitud igapäevaseid vajadusi või kõrgmoodi silmas pidades. Seega vastupidavast materjalist, kõrge kvaliteedikontrolli läbinud ja keeruka valmistamistehnoloogiaga disainprilliraamid on mõnevõrra kallimad kui suurtes kogustes ja lihtsamatest materjalidest valmistatud raamid. Prilliraamide hinda mõjutab ka prilliraamide lõppviimistlus. Parematel metallraamidel on viimistluses kasutatud kuni 7 kihti pinnatöötlust ning prilliraamide värv kestab raamidel kauem ja metalli mõju ei pääse värvi ja lakikihi alt välja. Plastikraamid on aga soodsamad, sest üldjuhul valatakse plastikmass vormi. Kvaliteetsemad prillid on välja freesitud plastikplaadist ning see tagab plastikraamide parema vastupidavuse ja need ei deformeeru nii kiiresti.