Spordiprillid

Sportlase saavutused ja rahulolu sõltuvad paljuski nägemisest. Õuespordialade puhul ollakse mõjutatud sellistest välistingimustest nagu päike, tuul, vihm ja lumi. Samas nõuavad mitmed alad väga täpset sihtimist ja teravat nägemist. Kas see tähendab, et prillikandjast sportlane jääb mängust välja? Kindlasti mitte!

Tänapäeval on erineva lahendusega spordiprille ning need on saadavad nii läbipaistvate, toonitud, polariseeritud kui ka fotokroomsete klaasidega. Samuti leidub hulk spetsiaalselt sportlastele disainitud mugavaid prilliraame. Kõige lihtsam ja soodsam variant on spordiprillide siseküljele kinnitatavad klipid, kuhu lihvitakse prilliretsepti järgi sisse plastikust prilliklaasid. Klippe on kerge kohale kinnitada ja eemaldada, seega sobib hästi neile, kes soovivad aeg-ajalt samade spordiprillidega kasutada ka kontaktläätsesid. Samas tuleb prille ostes jälgida, et ripsmed vastu klippe ei käiks, sest see võib häirima hakata. Ka võib klipide ja prilliklaasi vahele sattuda vihmapiiskasid või mustust, mis võib nägemist segada.

Mugavam ja kaasaegsem lahendus on tugevustega klaasidega spordi(päikse)prillid, kus lisaklippi ei ole tarvis. Spetsiaalselt sportlase prilliretsepti järgi valmistatud prilliklaasid tagavad peegelduste- ja moonutustevaba nägemise, parema kontrasti, väga hea kaitse UV-kiirguse ja silmi ärritavate tegurite eest. Klaasid on tehtud tugevast purunemiskindlast kõrgtehnoloogilisest materjalist ning toimivad seetõttu ka kaitseprillidena. Saadaval on nii ühevaatelised kui ka progressiivklaasid. Pro Optika kauplustes pakume Oakley ning Adidase optilisi spordiprille.

Optiliste spordiprillide klaasitooni valik sõltub spordialast, keskkonnast, valgustustingimustest ja kasutaja vajadustest. Näiteks pilvise ilmaga golfi ning päikselise rannailmaga võrkpalli mängimiseks sobivad erinevad klaasitoonid. Samuti on tänuväärt läbipaistvate või päikese käes tumenevate ehk fotokroomklaasidega spordiprillid, mis kaitsevad löökide, võõrkehade, pori, tuule, vihma ja lume eest ning tagavad terava nägemise. Mõne spordiprilli mudelil on võimalik klaase vahetada ning sel moel saab hõlpsasti kasutada erinevat värvi klaase.

Allpool on kirjeldatud värvitoonide mõju nägemisele ja sobivust spordialadega.

Kollane, oranž – parandavad kontrasti, eriti pilvise ilmaga ja hämaras nii siseruumis kui õues. Sobivad järgmistele spordialadele: rattasõit, laske- ja jahisport, suusatamine, lumelauaga sõitmine, pallimängud, tennis.
Roosa, punane – annavad hea kontrasti vahelduva pilvisuse korral, kuid moonutavad värve. Sobivad järgmistele spordialadele: rattasõit, kalastamine, laske- ja jahisport, suusatamine, lumelauaga sõitmine, veesport.
Tumekollane, pronks, pruun – parandavad kontrasti muru ja sinise taeva taustal ning tõstavad nägemisteravust. Sobivad ereda valguse puhul, kuid moonutavad pisut värve.  Sobivad järgmistele spordialadele: pesapall, rattasõit, kalastamine, golf, jahtimine, suusatamine, veesport.
Roheline – parandab veidi kontrasti, samas jätab värvid loomulikuks. Sobib järgmistele spordialadele: pesapall, golf.
Hall – vähendab üldiselt eredat valgust ja jätab kõik värvid loomulikeks. Sobib järgmistele spordialadele: kõik eredas valguses peetavad õuespordialad