Juhtkoer Roosi

Pro Optika algatas 2012. aasta jõulude eel heategevuskampaania “Toetame pimedate juhtkoera kasvatamist!”, mis jõudis 2014. aastal lõpusirgele. Selle tulemusena anti vaegnägija Margo Joostile üle põhjaliku koolituse läbinud pimedate juhtkoer Mouldhills Lonely Rose. Nende kahe aasta jooksul on kõik Pro Optika kliendid iga ostuga toetanud ühe tubli pimedate juhtkoera treenimist. Labradorikutsika treenimiseks koguti kokku 6400 eurot.

Koolitatud musta värvi labradorikutsikas Mouldhills Lonely Rose, keda Eestis Roosiks kutsutakse, anti üle vaegnägija Margo Joostile 2014. aasta detsembrikuus. 45-aastane liikuva ning seltskondliku eluviisiga Margo jäi vaegnägijaks diabeedi tagajärjel.

Kahe aasta jooksul sai Roosi treenerite Veronika Malmi ja Maria Soonbergi käe all eriettevalmistuse, et olla sõbraliku loomuga tasakaalukas töökoer, kes oskab vaegnägijat tema marsruutidel õigesti ja ohutult juhtida. Roosile õpetati vajalikke jalakäijate liikluseeskirju, samuti seda, kuidas viia inimene mööda kõikidest takistustest ning juhtida vaegnägija turvaliselt sihtkohta. saadab Roosi oma peremeest erinevates paikades, käitub igal pool väärikalt ja distsiplineeritult ning ootab vajaduse korral oma peremeest rahulikult mitmeid tunde.

Juhtkoer Roosi sai 2014. aastal kaheaastaseks. Talle tehti küünarliigese- ja puusauuring, mille tulemused olid väga head, ning selle kinnitusena on Roosi füüsiliselt ja psüühiliselt küps juhtkoera elu elama. Roosi jääb vaegnägija Margo juurde elama kogu tegevteenistuse ajaks. Pensionile jääb juhtkoer üldiselt 10–11-aastaselt.

Tavaliselt hakatakse juhtkoerale sobivat peremeest otsima pärast mõningast koera treenimist, mil saavad selgeks tema isikupärased võimed ja temperament. Hästi oluline on, et koera ja tulevase peremehe isiksuseomadused oleksid sarnased. Kuna Roosi on aktiivne ja rõõmsaloomuline koer, sobib talle rohkem liikuv ja kiirema elurütmiga kasutaja. Tähtis on anda koerale tööperioodil võimalus rakendada kogu temas peituvat potentsiaali. Margo elu kulgeb kahe linna, Tartu ja Kuressaare vahel. Ta armastab palju iseseisvalt liikuda, on seltskondlik ja armastab loomi. Margo jaoks ei tulnud otsus hakata Roosi peremeheks üleöö, vaid pikema kaalumise tulemusena. Osal tema sõpradest juba oli juhtkoer ning see lisas kindlust lõpliku otsuse langetamisel.
Pro Optika peab oma südameasjaks vaegnägijaid aktiivselt toetada ning ka nende igapäevastele väljakutsetele avalikkuse tähelepanu juhtida.