Astigmatismi korrigeerimise võimalused: prillid ja kontaktläätsed

Astigmatism võib esineda koos kaug- või lühinägevusega ja tuleneb silma ebatasasest kujust (ebaühtlane sarvkest või silmalääts). Pilt, mida inimene näeb, võib olla varjudega, väljavenitatud või moonutatud, sest silma langev valgus koondub kahes erinevas fookuses. Sellega võib kaasneda pinge silmades või peavalu.

Prilliretseptis märgitakse astigmatismi silindrilise korrektsiooniga, st prillid on silindriga. Silindri suurus võib olla väga erinev: mida suurem on dioptriline väärtus, seda olulisem on heaks nägemiseks silindri lisamine prilli- või kontaktläätse retsepti. Nägemisehäiret korrigeeritakse silindriliste prilliläätsedega või tooriliste kontaktläätsedega. Mõõdukas silinderkorrektsioon ei mõjuta prilliklaasi hinda, st see on sama, mis ilma silindrita prilliklaasi hind. Harvemal juhul on vaja eritellimust.

Kindlasti leidub astigmaatikute seas inimesi, kellele veel aastaid tagasi öeldi, et neile sobivaid kontaktläätsesid ei ole olemas. Õnneks on aeg edasi läinud ja juba mõnda aega on kättesaadavad spetsiaalse disainiga toorilised kontaktläätsed. Erinevalt tavalistest kontaktläätsedest sisaldavad toorilised kontaktläätsed silindrit, mis tagab stabiilse ja selge nägemise kogu kandmisaja vältel.