Diabeetiline retinopaatia

Diabeetiline retinopaatia on diabeedi tüsistusena tekkiv silmahaigus, mis kahjustab silma võrkkesta. Diabeedist tingitud muutuste tõttu kahjustuvad võrkkestas asuvad väikesed veresooned. Kahjustunud veresooned võivad hakata lekkima või sulguda, takistades verevoolu. Mõnel juhul tekivad võrkkestas ka uudisveresooned. Eelmainitud muutuste tagajärjel kannatab inimese nägemine. Ravimata jätmisel võib diabeetilise retinopaatia tagajärjeks olla märkimisväärne nägemiskadu ja isegi pimesus.

Diabeetilise retinopaatia staadiumid

Diabeetilise retinopaatia võib silmapõhja muutuste järgi jaotada kahte staadiumisse: varajane ehk mitteproliferatiivne ning hilisem ehk proliferatiivne staadium.

Varajase diabeetilise retinopaatia korral võib tuvastada esimesi võrkkesta kahjustuse märke verevalumite ja veresoonte laiendite näol. Samuti võivad silma väikesed veresooned lekkida ning põhjustada seeläbi võrkkesta turset. Kui turse leiab aset võrkkesta kollatähni ehk maakuli piirkonnas, nimetatakse seisundit maakuli ödeemiks. Maakuli ödeem on peamiseks nägemiskao põhjustajaks diabeeti põdevate inimeste seas.

Hilisema ehk proliferatiivse diabeetilise retinopaatia puhul hakkavad võrkkesta moodustuma uudisveresooned. Need veresooned on haprad ning võivad lekkida, mille tulemusel valgub veri silma läbipaistvasse keskossa, klaaskehasse. Klaaskehasse kandunud veri häirib nägemist. Koos uute veresoontega moodustub ka armkude, mis võib viia võrkkesta silmapõhjast irdumiseni ja pöördumatu nägemise kaotuseni.

Diabeetilise retinopaatia sümptomid

Varajases staadiumis võivad diabeetilisel retinopaatial sümptomid puududa ning nägemisteravus normaalne olla.

Haiguse progresseerudes võib märgata järgmiseid sümptomeid:

  • Nägemise hägustumine;
  • Vaateväljas hõljuvad moodustised, mis võivad iseenesest kaduda;
  • Nägemisteravuse kõikumine;
  • Tumedate laikude olemasolu nägemisväljas;
  • Raskused pimedas nägemisega;
  • Värvinägemise halvenemine

Tavaliselt hõlmavad diabeetilise retinopaatia sümptomid mõlemat silma samaaegselt.

Ravi

Diabeetiline retinopaatia ei ole väljaravitav, kuid on erinevaid võimalusi haiguse kulu aeglustamiseks.

Tõhusaimaks meetodiks diabeetilise retinopaatia kontrolli all hoidmisel on laserravi, mille eesmärk on vähendada veresoonte läbilaskvust ja hävitada uudisveresooned. Laserraviga on võimalik nägemise halvenemist aeglustuda, kuid mitte parandada. Lisaks laserravile tehakse vajadusel turse vähendamiseks silmasiseseid süste ning viiakse läbi operatsioone, mille käigus puhastatakse silmapõhja.

Diabeetilise retinopaatiaga seotud nägemiskaotuse ennetamiseks on väga olulisel kohal diabeedinõuete korrektne järgimine. Varajane silmapõhja muutuste avastamine võimaldab ravi õigeaegselt alustada ning vältida nägemise kaotust.