Kuiva silma sündroom

Kuiva silma sündroom on seisund, mis viitab pisaravedeliku kvaliteedi vähenemisele silmade niisutamisel, kaitsel ja puhastamisel. Iga pilgutusega niisutavad pisarad silma, puhastavad seda tolmust ja mikroorganismidest.

Kuiva silma sündroomi raskus võib varieeruda kergest ebamugavustundest pideva põletikulise seisundini. Kuiva silma sündroom on tänapäeval üks peamine silmade kroonilise ärrituse põhjustaja. Sündroomi võib põhjustada kas pisaratootmise häirumine või pisaravedeliku kehv kvaliteet.

Kuiva silma sümptomid

Kuiva silma sümptomid võivad olla:

  • põletustunne;
  • sügelus;
  • võõrkehatunne;
  • silmade väsimine;
  • liivateratunne;
  • valguskartus;
  • udune nägemine.

Lisaks eelmainitule võib kuiva silma sümptom olla ka liigne pisaravool. Sellise seisundi põhjustab kehva kvaliteediga pisaravedeliku ületootmine. Kuna toodetud pisarad ei püsi piisavalt kaua silma pinnal, säilivad ka kuivsilmsusega seotud kaebused.

Mis põhjustab kuiva silma sündroomi?

Tervislik seisund

Pisaravedeliku tootmist võivad mõjutada üldhaigused, nagu diabeet, kilpnäärme haigused ja reumatoidartriit.

Ravimid

Samuti tekitavad kuiva silma erinevad käsimüügi- ja retseptiravimid, näiteks antidepressandid, vererõhuravimid, rasestumisvastased tabletid ja allergiaravimid.

Digiekraanide kasutamine

Silmakuivust võib põhjustada ka pikaaegne töö ekraanidega, mille vältel väheneb pilgutamise sagedus. Silmade loomulik pilgutussagedus on 15–20 korda minutis, ekraanidega töötades aga kõigest 6–8 korda minutis. Vähenenud pilgutussagedus põhjustab pisarate liigset aurustumist ning suurendab kuiva silma sümptomite esinemise tõenäosust.

Keskkond ja muud tegurid

Suur roll kuiva silma kujunemisel on ka keskkonnateguritel. Väike õhuniiskus, konditsioneeritud õhk ja ventilaatorid aitavad kaasa kuiva silma tekkele. Peale selle võivad kuiva silma sündroomi tekitada ka liigne kontaktläätsede kandmine, suitsetamine ning silmade laserprotseduurid.

Kuiva silma ravi ning ennetus

Kergeloomulise silmade kuivuse korral võib parim ravi olla kunstpisarate sage kasutamine ning elustiili muudatused. Tuleks jälgida ventilaatorite, konditsioneeride asetust ning vältida nende õhuvoolu silmade poole. Kauakestval lähitööl on soovitatav teha regulaarselt puhkepause ning silmad mõneks minutiks sulgeda. Kuiva silma tekkeriske aitavad vähendada ka oomega-3-rasvhapete ja A-vitamiini manustamine.

Raskekujulisema kuiva silma sündroomi puhul võib abi olla retseptiravimina saadaolevatest silmatilkadest. Samuti on võimalik pisarate äravoolu takistada pisarakanali korkidega, mille tulemusel suureneb pisarakile paksus ja kasutatavate kunstpisarate tõhusus.