Laisk silm

Laisk silm (meditsiiniterminiga „amblüoopia“) on nägemise arengu häire, mille puhul ei saavutata silmas normaalset nägemisteravust ning prillid ega kontaktläätsed ei aita. Laisk silm avaldub varases lapseeas ning võib takistada normaalse nägemisteravuse arengut. Enamikul juhtudel on mõjutatud vaid üks silm.
Kui laisk silm piisavalt vara avastada, on võimalik erinevate ravivõimalustega nägemiskadu vältida. Ravimata jätmisel võib tagajärjeks olla püsiv nägemiskadu amblüoopses silmas.

Sümptomid
• Kõõrsilmsus ehk strabism. Kui märkate, et teie laps kõõritab, broneerige esimesel võimalusel aeg silmaarsti vastuvõtule.
• Häiritud sügavustaju – häiritud objektide kauguse hindamine, haaramine.
• Ühe silma sulgemine või kissitamine.
• Pea ebaloomulik pööramine vaadeldava objekti poole – vaadatakse ühe silmaga.

Tekkepõhjused

Strabismiline ehk kõõrsilmsusest tekkinud amblüoopia
Kõõrsilmsus on laisa silma levinuim tekkepõhjus. Kõõritamise tulemusel tekib topeltnägemine ning kahe pildi nägemise vältimiseks aju „lülitab“ kehvemini nägeva silma pildi välja. Tagajärjeks on häiritud nägemise areng selles silmas. Sellist laisa silma vormi nimetatakse strabismiliseks amblüoopiaks.

Refraktiivne amblüoopia
Mõnikord on laisk silm põhjustatud eri nägemisteravusest silmade vahel. Kui prillide tugevus on silmadel erinev, surub aju halvemini nägeva silma kujutise alla ja areneb amblüoopia.
Refraktiivse amblüoopia puhul ei pruugi kõõrsilmsust esineda ning probleemi olemasolu võib selguda alles nägemiskontrollis.

Nägemisteravuse vähenemist põhjustavate silmahaiguste tagajärjel tekkinud amblüoopia
Sellist tüüpi amblüoopia on põhjustatud silmahaigustest, mis halvendavad silma nägemisteravust. Näiteks ei pääse kaasasündinud katarakti ehk silmaläätse hägususe puhul lapse silma piisaval hulgal valgust. Aju ei õpi nägemisinfot õigesti kasutama ning tagajärjeks võib olla laisk silm.

Ravivõimalused
Amblüoopia ravivõimalusi on mitmeid ja need olenevad suurel määral häire raskusastmest. Ravi eesmärk on piirata selgemini nägeva silma kasutamist, et laisk silm paremini tööle hakkaks.

Oklusioonravi
Oklusioonraviks nimetatakse paremini nägeva silma kinnikatmist, et sundida aju halvemini nägevat laiska silma kasutama. Kõige sagedam oklusioonravi vorm on paremini nägeva silma kinnikatmine spetsiaalse kleepsu või prillikattega. Samuti on võimalik katmiseks kasutada spetsiaalset kontaktläätse.

Prilli- ja kontaktläätsed
Refraktiivse amblüoopia korral võib normaalnägemise saavutamiseks piisata õige tugevusega prillide või kontaktläätsede määramisest. Tihtipeale järgneb õigete prillide määramisele oklusioonravi.

Kõõrsilmsuse operatsioon
Kõõrsilmsusest tekkinud amblüoopia ravina kasutatakse operatsiooni, millega korrigeeritakse silmade asendit. Pärast operatsiooni tehakse oklusioonravi ehk paremini nägeva silma kinnikatmine ja erinevaid silmaharjutusi, et taastada silmade koostöö.