Mis on maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine?

Maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine on silmahaigus, mille kõige levinum sümptom on udune nägemine nii kaugele kui lähedale. Enamasti on haigus seotud vananemisega, kuid mõnel juhul võib maakuli degeneratsioon esineda ka nooremas eas.

Silma võrkkesta võib jaotada kaheks osaks, võrkkesta ääreala ning tsentraalselt asuv kollatähni ehk maakuli ala. Maakuli tervis määrab inimese võime lugeda, nägusid tuvastada, autoga sõita, televiisorit vaadata, nutiseadmeid kasutada ning samuti läbi viia kõiki teisi detailseid nägemisülesandeid.

Maakuli degeneratsiooniga inimese tsentraalne nägemine halveneb järk-järgult, kuid külgedelt nägemine säilib ning pimedaks jäädakse harva. Haigus esineb ühes või mõlemas silmas ning võib silmade nägemist erinevalt mõjutada.

Maakuli degeneratsiooni vormid

Maakuli degeneratsiooni võib jaotada kaheks: kuiv ning märg maakuli degeneratsioon.

Levinumaks vormiks on kuiv maakuli degeneratsioon, mis kujuneb ligikaudu 80-90 protsendil haiguse poolt mõjutatutest. See on põhjustatud valgukollete ehk druuside moodustumisest maakulis, mille tulemusel ei tööta võrkkesta valgustundlikud rakud enam nii nagu peaks. Kuiva maakuli degeneratsiooni puhul võib märgata järkjärgulist nägemise halvenemist.

Märja maakuli degeneratsiooni vormi puhul kasvavad silma võrkkesta alla uudisveresooned, mis võivad veritseda, lekkida ning võrkkesta ülesse tõsta. Märja vormi puhul on kollatähni kahjustus suurem.

Kuna kuiv maakuli degeneratsiooni võib muutuda märjaks vormiks, on olulisel kohal kontrollida nägemist ja teha Amsleri ruudustiku testi, et saada teada muutustest kollatähni piirkonnas.

Maakuli degeneratsiooni sümptomid

Maakuli degeneratsiooni varajaste sümptomite hulgas on tumedad laigud nägemisvälja keskosas ja hägune nägemine. Lugedes võib märgata teksti lainetust või moonutatust. Lisaks eelmainitule võib oluliselt halveneda ka nägemine kehvades valgustingimustes ning tekkida valgustundlikkus.

Maakuli degeneratsiooni tekkepõhjused

Maakuli degeneratsioon on peamiselt seotud vananemisega, kuid on leitud ka seos pärilikkusega.

Maakuli degeneratsiooni riskifaktoriteks on:

  • Vananemine;
  • Südame-veresoonkonna haigused;
  • Ülekaalulisus;
  • Geneetiline eelsoodumus;
  • Suitsetamine;
  • Teisesed faktorid (UV-kiirgus, naissugu).

Ravi

Maakuli degeneratsioonile otsene ravi puudub, kuid on erinevaid võimalusi haiguse edasise arengu peatamiseks ja nägemise parandamiseks.

Kuiva maakuli degeneratsiooni puhul võib abi olla toitumisharjumuste muutmisest ning toidulisandite tarvitamisest. Märja vormi puhul saab haiguse edasist arengut peatada silmasiseste süstidega.